Teadus ja õpe: 53

NB Lehe sisu vajab uuendamist!

Süstemaatika, floristika ja arealoogia


Samblike süstemaatika-alastes uuringutes on eesmärk "parandada" olemasolevat süsteemi – leida liigid, mis on omavahel otseses suguluses ja paigutada nad vastavalt sellele ühte perekonda, samuti leida viise perekondade paremaks piiritlemiseks. Selleks kasutame molekulaarsete tunnusete erinevaid analüüsimeetodeid, kuid hindame paralleelselt ka morfoloogilisi ja keemilisi tunnuseid. Praegu on meie uuringute objektiks samblikud sugukonnast Parmeliaceae, mis on suurim lihheniseerunud seente sugukond u. 80 perekonna ja 2700 liigiga. Liikide fülogeneesi väljaselgitamisel on kahesugune tähtsus – esiteks, aitab see kaasa teoreetilisele teadmusele liikide kujunemisest ja sugulussidemetest; teiseks, praktiline tähtsus seisneb taksonite fülogeneetiliselt põhjendatud piiritlemises, mis võimaldab anda täpsemaid hinnanguid nende liikide bioindikatsiooniliste omaduste, leviku, ohustatuse jms kohta. Selle töösuunaga tegelevad Tiina Randlane, Andres Saag, Lauri Saag, Tiiu Tõrra ja Kristiina Mark.

Ökoloogia


Inga Jüriado 2007. a. kaitstud doktoritöö teema oli Samblike liigiline mitmekesisus Eestis: regionaalsete ja lokaalsete tegurite mõju. Inga uurib samblike liigirikkust ja koosseisu ning neid mõjutavaidtegureid eri metsatüüpides. Lammi- ja pangametsades, kus on kirjeldatud samblikekoosluseid laialehistel puudel, hinnatakse erinevate substraaditunnuste (puukoore pH, puu ümbermõõt, sammalde katvus) ning mitmete metsakoosluse karakteristikute (n. puistu vanus, rinnaspindala, jms.) osatähtsust samblike liigirikkuse ja koosseisu kujundajatena. Inga Jüriado uurib ka peamiselt vanades metsades kasvava hariliku kopsusambliku (Lobaria pulmonaria) levikut, substraadi- ja kasvukohaeelistusi ning geneetilist mitmekesisust Eestis.

Liis Marmor kaitses oma doktoritöö 2011. a. teemal Epifüütsete samblike ökoloogia ja bioindikatsiooniline väärtus seoses õhusaaste ja metsa järjepidevusega. Liis on uurinud õhusaaste ja puukoore pH taseme mõju samblikukooslustele, keskendudes tolmusaaste indikaatorliikide väljaselgitamisele. Lisaks on ta uurinud epifüütsete samblike liigirikkust ja liigilist koosseisu Eesti okasmetsades seoses metsa ajalise järjepidevusega. Seejuures on üheks huviobjektiks metsa vanuse ja puude vanuse mõju kaitseväärtusega liikide ning vana metsa indikaatorliikide esinemisele.

Comments

listPõhiteemad wikisteemad-estteemad-est5urlSamblike infosüsteemeseis-esteSEIShttp://www.eseis.ut.eeeSEISurlÕppe-, teadus- ja tehnilised töötajadinimesed-I-estInimesed - töötajad/groups/et/search/?sort=title&kind=wiki&sortDirection=forward&tag=töötajadInimesed - töötajadurlDoktorandid ja magistrandidinimesed-II-estInimesed - kraadiõppurid/groups/et/search/?sort=title&kind=wiki&sortDirection=forward&tag=doktorandidInimesed - kraadiõppuridurlTeadus- ja rakendustegevus; projektid; populariseerimineteadus-estTeadus/groups/et/search/?sort=title&kind=wiki&sortDirection=forward&tag=teadusTeadusurlTeadus ja õpe; teemad tudengiteleope-estÕpe/groups/et/search/?sort=title&kind=wiki&sortDirection=forward&tag=õpeÕpe/groups/et/search/index.rss?sort=createdDate&kind=weblog&sortDirection=reverselist/groups/et/search/?sort=createdDate&kind=weblog&sortDirection=reverseUudised blogisUudisedBlogisUudisedBlogis?sort=createdDate&kind=weblog&sortDirection=reverse0/groups/et/sidebar/UudisedBlogiscreatedDateweblog3UudisedBlogisreverseUudised blogissearchsearch/groups/et/search/index.rss?sort=modifiedDate&kind=wiki&kind=weblog&kind=mailinglist&sortDirection=reverselist/groups/et/search/?sort=modifiedDate&kind=wiki&kind=weblog&kind=mailinglist&sortDirection=reverseViimati muudetudRecentAddsListRecentAddsList?sort=modifiedDate&kind=wiki&kind=weblog&kind=mailinglist&sortDirection=reverse0/groups/et/sidebar/RecentAddsListmodifiedDatewikiweblogmailinglist3RecentAddsListreverseViimati muudetudsearchsearch